Burzliwe głosowanie w sprawie „Wieloletniego planu współpracy Miasta Opola z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na lata 2016 – 2018”

Zagłosowałem przeciwko uchwale pod nazwą: „Wieloletni plan współpracy Miasta Opola z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na lata 2016 – 2018.”

Ponadto konsultowały się ze mną organizacje pozarządowe działające w Opolu, które namawiały mnie do takiego właśnie głosowania i przekonały mnie istotnymi argumentami  !
Tytułem dalszego MERYTORYCZNEGO tłumaczenia dlaczego byłem „przeciw” uchwale o powyższym tytule:
Szczegóły i zasady wspierania organizacji pozarządowych określają poza ustawami przepisy prawa miejscowego – uchwały gminy na których działają organizacje III sektora.
Uchwała, która miała być podjęta nosiła tytuł :
„Wieloletni plan współpracy Miasta Opola z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na lata 2016 – 2018.”

Uchwała dedykowana była tylko i wyłącznie sportowi w naszym mieście.

Wnioskodawca uchwały przedstawił ponadto NEGATYWNĄ opinię nowo powołaniej przez siebie – Prezydenta Miasta Opola tzw. Opolskiej Rady Pożytku Publicznego. Co wykazała opinia ?

 

Uchwała nosiła błędy formalne:
1. Nie spełniała zapisów ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie,
2. Nie przeprowadzono w tym zakresie konsultacji z WSZYSTKIMI organizacjami pozarządowymi, a jedynie tymi w zakresie sportu,

3. Plan wieloletni powinien być uchwalany do 30 listopada.

 

Uchwała ponado nosiła błędy merytoryczne:
1. Powołano się w dokumencie na zapisy „ustawy” w tym ustawy o sporcie i ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie – wprowadzono nieścisłości w określaniu terminu „ustawa”,
2.Zawężono cytowany termin „Organizacje Pozarządowe” do tych działających jedynie w obszarze sportu, a nie WSZYSTKICH.
3. Wykaz dyscyplin sportowych o szczególnym znaczeniu wyróżnia część dyscyplin od pozostałych, a na wsparcie zasługuje każda z dyscyplin.
Jako mieszkaniec Opola nie mogłem głosować za dzieleniem na organizacje pozarządowe na te, którym pieniądze się należą od zaraz i te, które dostaną je dopiero później!
Sport w Opolu otrzymał zapewnienie wsparcia ze strony miasta i na pewno miasto nie wycofa się z tychże obietnic.

Jednak wnioskodawca-Prezydent powinien przedstawić Radzie Miasta Opola uchwałę, która nie nosi żadnych negatywnych opinii. Na przykład nie zostanie potem uchylona decyzją Wojewody Opolskiego, ponieważ skoro posiada ona błędy prawne, okazać by się mogło, że Wojewoda uchyli uchwałę, która została napisana z błędami, które wytknęła Rada Pożytku Publicznego – powołana przez Prezydenta Opola !

 

Mogłoby się okazać, że któryś z klubów sportowych podpisze umowę z miastem, potem otrzyma środki, które z kolei po uznaniu przez Wojewodę Opolskiego uchwały za wadliwą klub będzie musiał oddać?!
W trakcie Sesji radni prosili, aby zmienić formuły zapisy w tytule uchwały, które wskazywały tylko i wyłącznie na wieloletnie finansowanie sportu – wnioskodawca od odbywającej się dzień wcześniej komisji budżetowej nie naniósł ŻADNYCH poprawek o które prosili radni komisji budżetowej. Jak zatem mieli głosować na samej sesji, skoro dokument w niezmienionej formie na nią trafił?
Nie mogłem również pozwolić jako Radny Miasta Opola, by dzielić w Opolu ORGANIZACJE POZARZĄDOWE na lepsze czy gorsze – każde z nich mają problemy.
Liczę, że jeśli jako Rada Miasta Opola będziemy procedować nad planem wieloletnim dla organizacji pozarządowych, to będą tam wszystkie sektory tychże organizacji pozarządowych.
I proszę mi wierzyć, że z mojej strony nie było tu żadnej decyzji politycznej, była tylko i wyłącznie formalno-mertytoryczna.
Gdybym na Sesji Rady Miasta Opola otrzymał projekt uchwały dotyczący „Wieloletniego finansowania Sportu w mieście Opolu na lata 2016-2018” byłbym ZA !
Reklamy

Autor: Gambiec Marcin - Radny Miasta Opola

www.gambiec.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s