Co dalej z napisem na witrażu w sali im. Karola Musioła w opolskim ratuszu?

Postanowiłem zapytać co z napisem, który uwieczniał autora witraży (Augusta Wagnera) w sali im. Karola Musioła w opolskim ratuszu,”(..) dlaczego na jednym z okiem w sali im. Karola Musioła zniknął zabytkowy napis informujący o autorze witraży w sali im. Karola Musioła? Jakie były przesłanki do usunięcia napisu z witrażu? Czy podczas demontażu, zamalowania udział w pracach brał konserwator zabytków? Dodam tylko, że napis poświadczał to, iż autorem witraży w sali Musioła jest August Wagner. Już w 1886 r. 20-letni August Wagner założył wspólnie z absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, 35-letnim malarzem Wilhelmem Wiegemann studio malarstwa dekoracyjnego.W poszukiwaniu bardziej trwałych technik natknęli się na włoskie mozaiki szklane. Serdecznie dziękuję za odpowiedzi na pytania.”

napis - sala im K. Musioła w ratuszu

Poniżej odpowiedź Prezydenta:

„W odpowiedzi na złożone zapytanie informuję, że przy wymianie okien na Sali im. K. Musioła starano się odtworzyć stan istniejący ze szczególnym uwzględnieniem przeszkleń witrażowych.  Istniejące witraże zdemontowano z okien, poddano renowacji i ponownie wykorzystano przy wykonaniu nowych skrzydeł okiennych, dzięki czemu uzyskano efekt bardzo zbliżony wizualnie do historycznego charakteru wcześniejszych przeszkleń. Niestety obecna technologia wykonania stolarki okiennej uniemożliwiła zachowanie pełnego wymiaru przeszklenia. Część witraży trzeba było przyciąć, a w pozostałych witrażach obrzeża zostały przysłonięte szprosami.

Ponieważ napis AUGUST WAGNER BERLIN – TREPTOW był umieszczony na dolnym przeszkleniu witrażowym, nie było możliwości zachowania napisu u dołu witraża (przesunięcie witraża do góry zaburzyłoby proporcje i efekt wizualny wzoru na wszystkich oknach) . Wydział Administracyjno – Gospodarczy Urzędu Miasta Opola zachował jednak wycięty element przeszklenia aby w przyszłości uwidocznić autora witraży.

Dodatkowo informujemy, że na wymianę stolarki okiennej w Sali im. K. Musioła Miasto Opole uzyskało zgodę Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a wykonanie nowych okien zlecono producentowi drewnianej stolarki, który specjalizuje się w nietypowych realizacjach –  wykonał między innymi okna w Pałacu Wojanów, w zabytkowej kamienicy w Berlinie i w Klasztorze Kongregacji Sióstr Miłosierdzia Św. K. Bromeusza w Trzebnicy.”

 

Reklamy

Autor: Gambiec Marcin - Radny Miasta Opola

www.gambiec.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s